2 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu: Najpiękniej przystrojona dynia. Jury w składzie: Barbara Liwowska, Grażyna Wróbel - nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej - miało bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace odznaczały się niezwykłą pomysłowością oraz starannością wykonania. Mogliśmy podziwiać : czarownice, kotki, myszki, samochody, a nawet młode panny. Bardzo miło nam ogłosić,  iż laureatami zostali: Patryk Rózga oraz Nadia Przybyła. Wyróżnieni zostali: Laura Gabler, Mateusz Malina, Paulina Góra, Martyna Litwińska, Lena Goj, Jan Niedziółka, Paweł Hanysek oraz Szymon KoniecznyWszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH I POLEGŁYCH

2 listopada wybraliśmy się na pobliski cmentarz celem uczczenia pamięci zmarłych i poległych w obronie naszej Ojczyzny. Odwiedziliśmy groby i zapaliliśmy znicze. Z szacunku do miejsca i tradycji zachowywaliśmy się bardzo spokojnie i grzecznie.

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
 
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
 
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
 
- W jakim kraju?
 W polskiej ziemi.
 
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
 
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
 
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
 
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

Z okazji święta narodowego naszego kraju chętnie przypomnieliśmy sobie wiadomości o swojej ojczyźnie. Poznaliśmy legendę o powstaniu państwa polskiego, rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki o Polsce. Dowiedzieliśmy się, dlaczego nasz kraj nosi nazwę Polska.

10 listopada byliśmy w bibliotece ;) 
 
Jeszcze liście kolorowe lecą w trawę.
Czas na piłkę, czas na rower, na zabawę.
Ale kiedy wiatr za kołnierz zacznie dąć,
Dobrze będzie w kręgi lampy z książką siąść.
W bibliotece z książek na półkach trąbią słonie,
Kuka kukułka, kwitnie paproć, krzyczą Indianie,
Szumią żagle na oceanie.
W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz:
Starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz.
 
1. Pan Listopad gra na basie:
dylu, dylu, bum!
Na jesiennym graniu zna się,
trawką dotknął strun.
 
Ref.: Wesoło gra muzyka,
pada deszcz,
Świerszcz za kominem cyka,
tańcz, gdy chcesz!
 
2. Pan Listopad gra na bębnie:
bara, bara, bam!
Z deszczem puka równo, pięknie,
koncert daje nam.
 
3. Pan Listopad gra na flecie:
fiju, fiju, fiu!
Z liści złotych ma berecik,
a kubraczek z nut.
 
 
W naszej placówce realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjny „WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA”. Głównym celem tego projektu jest: rozwijanie zainteresowań czytelniczych, nawiązanie współpracy między przedszkolami oraz rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci. W ramach tego działania dzieci z grupy KRASNALE, będą aktywnie uczestniczyły w tworzeniu książeczek przedszkolaków z takich miast jak: Warszawa, Szamocin, Wrocław, Raszyn, Kielce, Częstochowa, Olsztyn, Węgrów. 
 
KRASNALE również rozpoczęły tworzenie swojej książeczki. Z wielkim zaangażowaniem wymyślały tytuł, rysowały wizerunek głównej postaci Oli, a także tworzyły jej opis. Teraz książeczka wyruszy kolejno do w/w miast, gdzie nasi przedszkolni koledzy rozwiną jej treść i dopiszą zakończenie. Już się nie możemy doczekać na jej powrót do nas :)
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
25-go listopada przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Zaprosiliśmy Panią Bibliotekarkę: dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, a także brały udział w zabawach ruchowych i plastycznych. Dużo radości sprawiły im "misiowe tańce"- zabawy z ulubionym pluszakiem. Po tańcach na dzieci czekał słodki poczęstunek - biszkoptowe misie Lubisie. Ten wspaniały dzień zakończyliśmy wykonując każdy swojego misia. Dzień upłynął miło i przyjemnie.
 
 
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Piekary Śląskie przygotowało akcję związaną z edukacją ekologiczną - "Krecik uczy dzieci jak segregować śmieci", która uświadamia przedszkolakom dlaczego i w jaki sposób segreguje się śmieci. W ramach tej akcji Krasnale dowiedziały się o konieczności dbania o swoje miasto. Wspaniale i z wielkim zapałem segregowały odpady do wykonanych samodzielnie pojemników, wspólnie z nauczycielem zagrały w grę planszową o tematyce ekologicznej "Nauka z krecikiem czyni Eko wojownikiem", a dla utrwalenia zdobytej wiedzy otrzymały dodatkowo książeczki i kolorowanki.
 
 
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - 21 listopada zagościły u nas uczennice klasy VI należące do Szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomocna dłoń". W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" mieliśmy możliwość wysłuchać piękne bajki czytane przez naszych gości. Dziękujemy!
 

Andrzejki 2016

"Listopad gdy już kończy dzień

I gwiazdka się pokaże.

Spotkamy się przy basku świec

tak jak tradycja każe.

Zaszczeka pies, gęś złapie ser

I buty staną w rzędzie.

Na wodę wosk wyleje się

I tajemniczo będzie.

Niech wieczór ten obieca nam

Dni piękne i los nowy.

Niech spełnią się najlepsze z wróżb

W ten wieczór Andrzejkowy."

W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe dzieci, młodzież i dorośli zbierali się po południu w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w Katarzynki a dziewczęta na świętego Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły a tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.