Święto Dzieci!

Jest taki dzień w roku, w którym każde dziecięce marzenie ma szansę się spełnić. Trzeba tylko mocno chcieć i każda fantazja się ziści. Nasze marzenia przedstawiliśmy na kartkach, które umieściliśmy w zaczarowanej skrzyni. Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, aby marzenia urzeczywistnić! Tegoroczny Dzień Dziecka w naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić na wesoło i zdrowo, a za razem zagadkowo. Wykorzystując atuty pobliskiego otoczenia, zorganizowaliśmy wyprawę pełną zagadek i zadań: były więc zabawy na powietrzu połączone z zadaniami ruchowymi. Zadania wcale nie były łatwe : dzieci musiały wykazać się wiedzą przyrodniczą, rozwiązać zagadki, a także pokonać tor przeszkód. Nagrodą za wykonanie zadań były...  ukryte słodycze. Wspaniała przygoda zakończyła się wspólnym tańcem przy dźwiękach muzyki i dyskotekowm świetle.
Dzień spędziliśmy radośnie, aktywnie!!!

Wir mleczny!
 
Zainteresowanie eksperymentami u dzieci nadal trwa. Tym razem wzięliśmy na tapetę eksperyment z mlekiem, barwnikami i napięciem powierzchniowym. Eksperymenty z dziećmi pozwalają w naturalny sposób pobudzić dzieci do myślenia dlaczego pewne zjawiska mają miejsce, to doskonały sposób na wprowadzenia maluchów w świat nauki.
Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz.
Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworząc wspaniałe, barwne widowisko.
 
 
Wycieczka do ZOO
 
13.06 wybraliśmy się na wycieczkę do ZOO. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków zwierząt. Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach "Zwierzęta zagrody wiejskiej". Dowiedzieliśmy się o roli zwierząt w życiu człowieka, mogliśmy poznać ich zwyczaje, a w nagrodę pogłaskaliśmy niektóre z nich i poczęstowaliśmy ich przysmakami w postaci warzyw. Wycieczka przedszkolaków do ogrodu zoologicznego była także okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Zwiedzając ogród zoologiczny przedszkolaki spotkały wiele ciekawych i wspaniałych zwierząt. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia do niepewności. Dzieci zadowolone wróciły do przedszkola. Dziękujemy pani T. Greń za pomoc w  opiece w czasie wycieczki.
 

Maj - miesiącem książki

Książka dla każdego dziecka już od najmłodszych lat jest nieodłącznym elementem wspomagającym jego rozwój. Dzieci bardzo lubią oglądać, a później czytać różnego rodzaju książki. Ponieważ miesiąc maj jest świętem książki, dlatego wybraliśmy się z wizytą do miejsca, gdzie tych książek znajduje się bardzo dużo, czyli do biblioteki szkolnej. Nasze przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały pani bibliotekarki , która opowiadała o swojej pracy w bibliotece, o tym w jaki sposób można wypożyczać książki i w jaki sposób należy o nie dbać. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali poszczególne pomieszczenia tam znajdujące się -  od wypożyczalni książek dla dzieci, poprzez czytelnię.

Nasze przygotowania do Święta Rodziny rozpoczęły się bardzo wcześnie. Do współpracy zaprosiliśmy panią bibliotekarkę, która opowiedziała o ważnej funkcji rodziny, a następnie zabraliśmy się do pracy, a to wszystko dla kochanej mamusi i kochanego tatusia!

Dzień Mamy i Taty

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 23.05 odbyło się przedstawienie  pt. „Czerwony Kapturek” „… Chociaż bajka przez nas przedstawiona wcale nie jest nowa, lecz w naszym wykonaniu – była wyjątkowa…”. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odgrywały swoje role. Niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Była to niezwykła uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Na zakończenie części artystycznej czekała nas jeszcze jedna niespodzianka: rodzinny występ - Edytka zaśpiewała z tatusiem Zbigniewem piosenkę „Twój kolor”, a mamusia Irmina zaprezentowała piosenkę o relacjach matka - córka.

Serdecznie dziękujemy państwu Garus za uświetnienie występu!!!

Na zakończenie -  dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i laurki.
Następnie po części oficjalnej, udaliśmy się na słodki poczęstunek, który przygotowali Rodzice.

Dziękujemy państwu :
Kwiatkowskim za ufundowanie kawy, herbatki;
państwu Grzemba, państwu Urbańczyk, państwu Romanek – za upieczenie ciasta.
Pani Greń, pani Lubosik, pani Kwiatkowskiej, pani Jałoszewskiej, pani Grzemba, pani Bekus, pani Romanek, pani D. Goj, pani Garus oraz panu Franki, panu Grzemba - za pomoc w organizacji uroczystości.

Za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy,
za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra,
za bezinteresowną pomoc i życzliwość. 

Z wyrazami wdzięczności i nadzieją na dalszą współpracę!

Czy to ciesz, czy nie ciecz?

Na dzisiejszych zajęciach zajęliśmy się  płynami. Wiele z nich, jak woda czy soki, dobrze znamy i wiemy, jak się zachowują. Ale są takie ciecze, po których można chodzić, a raczej biegać, nie mając żadnych nadprzyrodzonych mocy. Łączenie wody i mąki ziemniaczanej to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych.Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni.
Każda zwykła ciecz pod  wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją „twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni. Gdy znudziła nam się zabawa białą cieczą, to pobawiliśmy się w jej barwienie i mieszanie kolorów za pomocą barwników spożywczych.

Co było pierwsze jajko czy kura?

Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawiliśmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu,  które jajko jest szybsze: surowe czy gotowane?  Czy jajko potrafi pływać? W przeciwieństwie do Arystotelesa, my na swoje pytania znaleźliśmy odpowiedzi!
Doświadczenia z jajkiem bardzo nas zaciekawiły, na własne oczy zobaczyliśmy jak rozpuszcza się w occie skorupka jajka;  jak jajko wpada do butelki; jak unosi się na powierzchni słonej wody. Ten świat nas nieustannie zadziwia...

Wielkanoc-wielka radość w sercu. 

Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońce blasku.
I wielka miłość rośnie w nas. Miłość do ludzi, do przyrody.
W zielone każdy gra.
Już zima poszła spać za morze, a w naszych sercach radość gra.

Tymi słowami  rozpoczęło się spotkanie wielkanocne, na którym gościliśmy panią Dyrektor oraz rodziców. To ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków. Nic więc dziwnego, że dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola uśmiechnięte i odświętnie ubrane. Zaprezentowały program artystyczny po hasłem: "Z WIELKANOCNYM ZAJĄCZKIEM". Przedstawienie pełne radości przybliżyło zgromadzonym gościom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor złożyła zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Po czym Wielkanocny Zajączek obdarował wszystkich kolorowymi upominkami. Następnego dnia zaprezentowaliśmy przedstawienie pozostałym grupom, a na koniec zasiedliśmy do wspólnego stołu. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za poczęstunek, a Radzie Rodziców za miłe niespodzianki.

Kolejny etap dydaktyczno-wychowawczy za nami. Poznaliśmy tajniki wiosny, znamy jej zwiastuny. W czasie zajęć mnóstwo było konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Za owocną pracę otrzymaliśmy dyplomy. Jesteśmy pewni, że nasze starania sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Z matematyką za pan brat!

Matematyka towarzyszy nam na każdym kroku, we wszystkich naszych działaniach. Nie obce nam są czynności matematyczne; utrwalamy sobie między innymi: umiejętności w dodawaniu i odejmowaniu w czasie zabaw na konkretach, porównujemy liczebności zbiorów, klasyfikujemy,  rozwiązujemy zadania z treścią czy określamy stosunki przestrzenne, a wszystko to podczas wesołej zabawy, która jest naturalną aktywnością dzieci. Istotną rolę w przygotowaniu dziecka do nauki pojęć matematycznych odgrywa umiejętność konstruowania gier matematycznych, a następnie zabawa nimi. Głównym założeniem jest czynnościowa nauka matematyki poprzez działanie. W edukacji matematycznej najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka. Matematyki można nauczyć się poprzez zabawę!

"Woda do picia, woda do mycia, bez wody nie ma życia. "

Na początku wiosny zgłębiać będziemy tajniki wody. To woda powoduje, że wszystko budzi się do życia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły  na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Mali badacze sprawdzali, w którym naczyniu jest najwięcej wody, a w którym najmniej, badali reakcję "łączenia" wody z oliwą; samodzielnie skonstruowali oczyszczalnię.

Najwięcej uciechy jednak dostarczył eksperyment: Wybuchający wulkan. Powstała piana jaką zaobserwowaliśmy  to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada). Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom.

Dzień Kobiet i Dziewczynek przebiegł w naszym przedszkolu bardzo wesoło. Uczestniczyliśmy w ulubionych zabawach. Dziewczynki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych, rozwiązywały zagadki, śpiewały. Chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek słodki poczęstunek. Każda dziewczynka otrzymała odznaczenie „Super dziewczyna” oraz upominek zakupiony przez członków Rady Rodziców. Dodatkowo niektórzy nasi panowie indywidualnie przygotowali niespodzianki dla koleżanek - dziękujemy Igorowi, Adasiowi, Jankowi i Karolowi! Wszystkie dziewczynki były bardzo zadowolone, doceniły starania mocnymi uściskami!

Myszy w fortepianie, wiewiórki w surducie, trzy chomiki w dzbanie, a pytony w bucie… Kto mógłby w takim domu wytrzymać?! Tylko doktor Dolittle, który bardzo kochał zwierzęta i jako jedyny człowiek rozumiał ich mowę. Na wiadomość o epidemii wśród afrykańskich małp wyruszył na Czarny Ląd, aby je ratować.

Dnia 10.03 udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich na przedstawienie: "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Widzowie bardzo żywo reagowali na to, co działo się na scenie: wznosiły się okrzyki strachu, śmiechu, mali widzowie próbowali dotknąć elementy dekoracji czy postaci. Przesłanie sztuki było dla nas oczywiste: warto pomagać innym, poznawać nowych przyjaciół, zwiedzać świat. Publiczność doceniła grę aktorską i okazała swój zachwyt głośnymi oklaskami.

Marzec to doskonała okazja, aby zapoznać się z nowalijkami i wykorzystać je w kuchni: najlepiej w czasie śniadania - bo przecież: Śniadanie Daje Moc! Akcja ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Panie kucharki przygotowały dla nas tzw.: "szwedzki stół" - dzięki któremu mogliśmy samodzielnie przygotowywać smaczne kanapki. Była to dla nas niesamowita frajda. Poczuliśmy się niczym Master Chef w kuchni. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania. Akcja dała dzieciom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania.

W zdrowym ciele - zdrowy duch

Jak być zdrowym? Prosta sprawa
Ruch to zdrowia jest podstawa 
Więc od dzisiaj przyjaciele
Zdrowy duch w zdrowym ciele.

Jak być zdrowym? Powiem szczerze
Trzeba jeździć na rowerze
W piłkę kopać z kolegami
I na basen pójść czasami.

Zaprzyjaźnić się z rolkami
Zimą narty będą z nami
Wiosną hulajnogą śmigać
No a latem łódką pływać

Oto moja rada taka
Dla każdego przedszkolaka
Dużo ruszaj się kolego
I uśmiechnij się do tego!

Nasza akcja : Rodzice czytają.... trwa nadal.
W lutym odwiedziła nas mamusia Marcinka - pani Grażyna Lubisik. Pani Grażyna przyniosła ze sobą książeczkę,  którą uwielbia jej synuś.  Szybko okazało się, że i na pozostałych dzieciach zrobiła ona ogromne wrażenie i z uwagą słuchały przygód milusińskich piesków. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Po zakończonej lekturze nasz gość zaproponował dzieciom zabawy muzyczno-ruchowe. Pani Grażynka jest nauczycielem przedszkola i  wspaniałe odnalazła się również w naszej grupie. Serdecznie dziękujemy za bardzo miłe spotkanie i czas poświęcony dzieciakom!

Nasze przedszkole przystąpiło do projektu: "Dzieciństwo bez próchnicy".
Działania Edukacyjne realizowane są w przedszkolu w formie zajęć dydaktycznych, które są połączone z praktycznym myciem zębów. Do współpracy zapraszamy również Rodziców,  gdyż projekt realizowany jest dwutorowo. Każdego Rodzica  wyposażamy w książeczkę informacyjną wraz z kalendarzem wizyt u stomatologa od 1 do 6 roku życia oraz wskazówkami jak realizować cele i założenia projektu. Każdy przedszkolak otrzymuje zestaw pasta+szczoteczka, który zabiera do domu aby kontynuować projekt wraz z rodzicami. Zachęcamy  Rodziców do pełnego zaangażowania się w realizację projektu - wszystko z myślą o najukochańszych dzieciach.

Piekarskie Kolędowanie Przedszkolaków

"Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - między innymi takie kolędy śpiewały w środę 1 lutego dzieci w czasie I Piekarskiego Kolędowania Przedszkolaków, które odbyło się kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. Nasze przedszkole reprezentowała Edytka Garus z grupy "Misie", która pięknie zaśpiewała kolędę "Anioł pasterzom mówił". Spotkanie kolędowe uświetniła swoim występem również mama Edytki-Pani Irmina Barczewska-Garus. Serdecznie dziękujemy artystkom za wkład pracy i cieszymy się, że tak wspaniale zaprezentowały naszą placówkę!
W spotkaniu uczestniczyła Pani Prezydent Sława Umińska. Organizację spotkania bardzo mocno wspierał radny Obywatelskiego Klubu Radnych Łukasz Ściebiorowski - To piękna inicjatywa, w czasie której dzieci pięknie zaśpiewały kolędy. Jestem pewien, że za rok znów spotkamy się już na drugiej edycji Piekarskiego Kolędowania Przedszkolaków - podkreślił Łukasz Ściebiorowski. Koncert, który trwał godzinę, przyciągnął sporo osób. Po koncercie mali artyści otrzymali drobne upominki, a w Domu Parafialnym czekała na nich herbata i coś słodkiego.

Dbamy o nasze ptaszki

Zimowa pora to okres trudny dla wszystkich stworzeń. My nie zapominamy o naszych przyjaciołach za oknem i troszczymy się o nich jak potrafimy. Tę tematykę przybliżyły nam instruktorki z Dzielnicowego Domu Kultury, które odwiedziły nas w przedszkolu. Najpierw były zagadki, krótkie wierszyki, a następnie wykonaliśmy pracę plastyczną. Dziękujemy serdecznie za pouczające zajęcia!

Z książką za pan brat

Bardzo lubimy słuchać bajek i opowiadań. Niedawno odwiedziła nas pani bibliotekarka, przeczytała nam krótką historyjkę o zwierzętach, a później zajęliśmy się omawianiem postępowania bohaterów. To był bardzo przyjemny dzień!

"Jestem mała Walentynka,

Lubię Tomka, Krzysia, Mirka

Nic nie robię całe dnie, bo całować

Tylko chcę.

Kochaj mamę, kochaj tatę,

Brata, siostrę też.

Nawet gdy cię bierze złość

To pamiętaj, że miłości nigdy dość."

Dzień 14.02 był dla nas dniem wyjątkowym: wokół dominował kolor czerwony, a  salę ozdabiały serduszka. Najpierw rozmawialiśmy  o miłości, o tym, kto jest nam bliski, jak postępujemy wobec tych, których kochamy. Potem były zabawy przy muzyce – „Taniec na gazecie”, „Odszukaj druga połówkę”, „Mam serduszko”, „Walentynkowy taniec z balonami”, itp. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku -za który serdecznie dziękujemy naszym kochanym rodzicom - oraz niespodzianek!
Zdjęcia dla dzieci wykonała pani Teresa Greń - której składamy ogromne podziękowania!

Drugi semestr rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. Wykonywaliśmy wiele prac plastycznych - ale najpierw sami musieliśmy "wyprodukować " materiał plastyczny. Przygotowaliśmy farbę z pianki do golenia, a następnie stworzyliśmy obraz 3D. Było wiele ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie oraz zabawy parateatralne, ale były też i przyjemności: m.in pani dyrektor obdarowała nas nowymi zabawkami. Oczywiście były też imprezy: BAL oraz Tłusty Czwartek!

Dziękujemy Pani M. Skórka oraz Pani M. Grzemba za pyszne pączki!

Nowy rok przywitał nas mroźną pogodą. Gdy za oknem śnieg i mróz postanowiliśmy wywołać burzę śniegową - ale dla bezpieczeństwa - tylko w szklance. Przeprowadziliśmy w sali eksperyment. Jego efekty dostarczyły nam wizualnych emocji; a do eksperymentu wykorzystaliśmy: wodę, oliwę, farbę, brokat i tabletkę musującą. Mogliśmy zaobserwować  jak kropelki wody odłączają się od oliwy i wirują pod wpływem tabletki. Na zakończenie - wykonaliśmy balonowego gniotka. Wystarczyło biały balon wypełnić mąką i dorysować na nim kilka elementów charakterystycznych dla bałwana. Dzieci z chęcią bawiły się nim w trakcie dnia.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 11  stycznia odbyła się ta wspaniała impreza.

W pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny: były wiersze, piosenki, tańce związane z porami roku. Następnie przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy upiekli ciasta: państwo Jałoszewscy, państwo Szeja, państwo M.T Skórka, państwo Sobala, państwo Świerc, pani A. Goj. Za kawę i herbatę dziękujemy państwu Kwiatkowskim. Dziękujemy również mamusiom, które pomagały przy organizacji uroczystości: pani T. Greń, pani B. Kwiatkowskiej, pani G. Lubosik, pani A. Goj, pani B. Jałoszewskiej, pani I. Barczewskiej-Garus. Dzięki Państwa pomocy impreza przebiegała harmonijnie, a goście byli bardzo zadowoleni.

Hu hu ha zima wcale nie jest zła!

Zrobiło się biało…spadł upragniony śnieg. Przedszkolaki więc miały okazję pobawić się na świeżym powietrzu i nacieszyć się białym puszkiem który spadł z chmurek. Ile było radości zobaczcie sami.

Napadało śniegu białego
Na podwórku, koło domu naszego
Przyszła zima, biała zima.
Zasypało schody i ganek.
Pod oknami stoi biały bałwanek.

Co 4 latek wiedzieć powinien

Kolejny etap nauki za nami. Zakończył się pierwszy semestr więc czas podsumować nasze umiejętności.
Dziecko w tym wieku zadaje wiele pytań, dzieli wyrazy na sylaby, zna zawody, części ciała, nazwy ulic, miejscowości, pory roku, rozpoznaje zwierzęta. Słucha bajek i opowiadań, które potem potrafi opowiedzieć. Rozwiązuje proste zagadki, opowiada, co widzi na ilustracji.  Czteroletni maluch bez problemu powie, jak się nazywa, gdzie mieszka, jak nazywają się rodzice.

Dziecko potrafi już samodzielnie założyć buty, czapkę, szalik, korzysta z toalety, sprawnie posługuje się sztućcami, pije z kubka. Maluch  potrafi już sam utrzymać porządek w swoich zabawkach, pomaga w nakrywaniu stołu, przygotowywaniu posiłku. Czterolatki to indywidualiści, zdobywają nowe umiejętności i poznają świat. Bez problemu rysują kredkami różne figury, budują wieże z klocków, lepią figurki z plasteliny, zaczynają próby wycinania nożyczkami, nawlekają duże koraliki.

Dziecko samodzielnie potrafi  już umyć rączki, ząbki, wytrzeć nos, otwierać drzwi, próbuje zapinać guziki i suwaki. Maluch w wieku czterech lat zaczyna pisać litery drukowane , potrafi narysować domek, człowieka, rozwiązuje proste labirynty.

Do tego jest pełny życia i energii, uwielbia grać w piłkę, skakać, biegać, tańczyć. Czterolatek potrafi skakać na jednej nodze, jeździć na rowerze z trzema kółkami (czasami na dwóch kółkach), schodzić ze schodów, stawiając nogi naprzemiennie. Wspina się np. po drabinie, huśta się na huśtawce, utrzymuje równowagę przy chodzie po wąskiej powierzchni, potrafi ustawić się w rzędzie, parze itp.

Czterolatek rozróżnia już kolory, kształty, smaki i struktury. Nie powinien mieć problemu z liczeniem do pięciu i więcej. Potrafi również segregować, łączyć w pary i tworzyć zbiory danych przedmiotów (np. jabłka czerwone odzieli od zielonych, śliwki od gruszek).

Zna znaczenie słów przód, tył, góra, dół, bliżej, dalej, wyżej, niżej, cięższy, lżejszy, pusty, pełny. Maluch rozróżnia płeć zarówno swoich rówieśników jak i dorosłych. Jego ciekawość pozwala na zrozumienie przeznaczenia podstawowych przedmiotów (pralka, autobus), rozumie pojęcie czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego.

Doskonale rozumie polecenia dorosłych i ich emocje. Dziecko czteroletnie bardzo szybko się uczy, jest bardziej ufne, adaptuje się łatwiej do otaczającego świata, zdobywa przyjaźnie, staje się mniej zależne od rodziców. Bardzo łatwo nawiązuje kontakt z rówieśnikami, jednak nadal bawi się jeszcze samodzielnie lub w małych grupach. Jego indywidualność często sprawia, że w zabawie  narzuca swoje zdanie, przez co wybuchają konflikty.

Bywa, że czterolatek buntuje się, gdy trzeba wykonać jakieś polecenia dorosłych, dlatego trzeba jasno określić mu granice.  Zdarza się, że czterolatek ma napady złości, niszczy przedmioty i używa brzydkich słów, gdyż jeszcze nie do końca potrafi zapanować nad emocjami. Dziecko w tym wieku lubi podobać się innym i zwracać uwagę  na siebie. Chce być chwalone przed innymi, a także często wchodzi w dyskusje z dorosłym. Potrafi używać zwrotów grzecznościowych : proszę,dziękuję, przepraszam..

Za cały semestr owocnej pracy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy!

"Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci."

Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników : aniołków i diabełków przybył do przedszkola Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wreszcie nastał ten moment! Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci powitały gości piosenką, po czym nawiązała się ciekawa pogawędka. Na zakończenie - przedstawiliśmy zimowy taniec, który specjalnie przygotowaliśmy dla naszego Gościa. Mikołaj oczywiście wszystkich obdarował prezentami.
 
 
Spotkanie z muzyką
W grudniowy poranek odwiedził nas niecodzienny gość - pani Anna Goj - mamusia naszej Julki. Pani Ania nie przyszła sama - w małej walizeczce ukryty był instrument, z którym na co dzień pracuje nasza artystka- klarnet. Dzieci poznały budowę instrumentu, mogły posłuchać utworów muzycznych, brały udział w zgadywankach : "Jaka to bajka?". Pani Ania jest również dyrygentem, więc skorzystaliśmy z okazji, przygotowaliśmy nasze instrumenty i poddaliśmy się zaleceniem fachowca, a następnie wspólnie wykonaliśmy utwór "Pada śnieg". Zajęcia muzyczne przybliżyły naszym przedszkolakom zaczarowany świat muzyki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy pani Ani za zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom!
 
 
W świecie sztuki
 
14 grudnia wybraliśmy się do Domu Kultury w Piekarach Śl. na przestawienie "Baśnie braci Grimm". Było to wielkie wydarzenie! Najpierw podróż autokarem, a następnie doznania emocjonalne. Na scenie była pięknie wykonana sceneria. Aktorzy wcielili się w postacie z bajek braci Grimm. Spotykaliśmy więc: Czerwonego Kapturka, wilka i koźlątka, śpiącą  królewnę, żabiego króla. Najwięcej emocji wywołała postać czarownicy. Nasze dzieciaki dzielnie pomagały w odczarowaniu wszystkich postaci i jak to w bajkach bywa wszystko szczęśliwie się skończyło, a dobro jak zwykle zwyciężyło. To była naprawdę udana wyprawa!
 
 

„Powiedz mi, a zapomnę, 
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Wzięliśmy sobie słowa Konfucjusza do serca i przystąpiliśmy do działania. W czasie zajęć postanowiliśmy troszeczkę poeksperymentować. Do butelki wlaliśmy ocet, a do balonika wsypaliśmy łyżeczkę sody oczyszczonej. W butelce zaszła reakcja chemiczna substancji znajdujących się w sodzie oczyszczonej i w occie. Powstał gaz - dwutlenek węgla - który zajmuje dużą przestrzeń, dlatego balon urósł. Kolejną czynnością jaką wykonaliśmy było porównanie : który balon jest cięższy - wypełniony powietrzem czy dwutlenkiem węgla. Ostatnie nasze doświadczenie dotyczyło "wędrowania" wody i powstawania barw pochodnych. 

Ciekawe co będzie następnym razem?

 
20 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wprowadzeniem w magię świąt były jasełka, wykonane przez grupę starszą. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za smakołyki na świątecznym stole.