"Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci."

Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników : aniołków i diabełków przybył do przedszkola Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wreszcie nastał ten moment! Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci powitały gości piosenką, po czym nawiązała się ciekawa pogawędka. Na zakończenie - przedstawiliśmy zimowy taniec, który specjalnie przygotowaliśmy dla naszego Gościa. Mikołaj oczywiście wszystkich obdarował prezentami.
 
 
Spotkanie z muzyką
W grudniowy poranek odwiedził nas niecodzienny gość - pani Anna Goj - mamusia naszej Julki. Pani Ania nie przyszła sama - w małej walizeczce ukryty był instrument, z którym na co dzień pracuje nasza artystka- klarnet. Dzieci poznały budowę instrumentu, mogły posłuchać utworów muzycznych, brały udział w zgadywankach : "Jaka to bajka?". Pani Ania jest również dyrygentem, więc skorzystaliśmy z okazji, przygotowaliśmy nasze instrumenty i poddaliśmy się zaleceniem fachowca, a następnie wspólnie wykonaliśmy utwór "Pada śnieg". Zajęcia muzyczne przybliżyły naszym przedszkolakom zaczarowany świat muzyki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy pani Ani za zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom!
 
 
W świecie sztuki
 
14 grudnia wybraliśmy się do Domu Kultury w Piekarach Śl. na przestawienie "Baśnie braci Grimm". Było to wielkie wydarzenie! Najpierw podróż autokarem, a następnie doznania emocjonalne. Na scenie była pięknie wykonana sceneria. Aktorzy wcielili się w postacie z bajek braci Grimm. Spotykaliśmy więc: Czerwonego Kapturka, wilka i koźlątka, śpiącą  królewnę, żabiego króla. Najwięcej emocji wywołała postać czarownicy. Nasze dzieciaki dzielnie pomagały w odczarowaniu wszystkich postaci i jak to w bajkach bywa wszystko szczęśliwie się skończyło, a dobro jak zwykle zwyciężyło. To była naprawdę udana wyprawa!
 
 

„Powiedz mi, a zapomnę, 
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Wzięliśmy sobie słowa Konfucjusza do serca i przystąpiliśmy do działania. W czasie zajęć postanowiliśmy troszeczkę poeksperymentować. Do butelki wlaliśmy ocet, a do balonika wsypaliśmy łyżeczkę sody oczyszczonej. W butelce zaszła reakcja chemiczna substancji znajdujących się w sodzie oczyszczonej i w occie. Powstał gaz - dwutlenek węgla - który zajmuje dużą przestrzeń, dlatego balon urósł. Kolejną czynnością jaką wykonaliśmy było porównanie : który balon jest cięższy - wypełniony powietrzem czy dwutlenkiem węgla. Ostatnie nasze doświadczenie dotyczyło "wędrowania" wody i powstawania barw pochodnych. 

Ciekawe co będzie następnym razem?

 
20 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wprowadzeniem w magię świąt były jasełka, wykonane przez grupę starszą. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za smakołyki na świątecznym stole.