02.11 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu: Najpiękniej przystrojona dynia. Jury w składzie : Barbara Liwowska, Grażyna Wróbel - nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej - miało bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace odznaczały się niezwykłą pomysłowością oraz starannością wykonania. Mogliśmy podziwiać : czarownice, kotki, myszki, samochody, a nawet młode panny. Bardzo miło nam ogłosić,  iż laureatką konkursu została: Julka Painta. Wyróżniono również prace : Karolinki Szczogiel, Madzi Hetmańskiej, Emilki Skórka, Paulinki Grzemba oraz Igora Franki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

 

Zakończyliśmy pierwszy etap naszej nauki. Poznaliśmy jesień i zjawiska z nią związane. W czasie zajęć prowadziliśmy eksperymenty, dużo rozmawialiśmy, układaliśmy historyjki, pracowaliśmy w zespołach oraz indywidualnie, a wszystkim naszym działaniom towarzyszył śmiech i muzyka. Na zakończenie jesiennych zajęć otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy!

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat,  odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając - codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, nauczycielki czytają dzieciom bajki, do akcji włączają się również rodzice i odwiedzają salę z ulubioną książką, natomiast raz w miesiącu gościmy w bibliotece, gdzie pani bibliotekarka przygotowuje ciekawe zajęcia. Książka jest naszym prawdziwym przyjacielem!

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Ruch i gimnastyka są potrzebne dziecku jak powietrze i jedzenie. Występujący u dzieci „głód ruchu” jest wyrazem podświadomej chęci zaspokajania tej bardzo ważnej potrzeby, zapewniającej niezbędny czynnik stymulujący rozwój. Jeżeli pogoda dopisuje wybieramy się na podwórko, gdy za oknem plucha - ćwiczymy w naszej sali bądź na sali gimnastycznej. Dzięki zajęciom z gimnastyki ogólnorozwojowej,  możemy wyrazić swoją ekspresję ruchową, ćwiczyć sprawność motoryczną i zręczność. Ponad to dziecko ćwiczy samokontrolę, koncentrację uwagi, spostrzeganie przyczynowo-skutkowe, koordynację, orientację przestrzenną (prawa-lewa, góra-dół) i pamięć ruchową. Wyrobienie u maluchów nawyku regularnej gimnastyki, to inwestycja w ich nie tylko obecny, ale i przyszły stan zdrowia.

"Krecik uczy dzieci jak segregować śmieci" - tak zatytułowane są książeczka i kolorowanka, które otrzymał każdy przedszkolak w Piekarach Śląskich w ramach akcji,  którą zorganizował Urząd Miasta. Dzieci podczas zajęć nauczyły się segregować śmieci do odpowiednich pojemników. Dowiedziały się jak dbać o naszą planetę i dlaczego tak ważna jest ekologia.

Święto Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. W listopadzie swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” W tym dniu w naszej sali dominowała "misiowa" tematyka: była historia o powstaniu święta, zabawy muzyczno-ruchowe z misiem, przeliczanie i segregowanie, praca plastyczna i wiele wiele innych niespodzianek. Na koniec częstowaliśmy się słodkimi łakociami.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiedziały zgodnie dzieci!

Święto światła

W przedszkolu rozpoczęliśmy adwent spiralą adwentową. Najpierw przy pomocy pani przygotowaliśmy świeczniki  z jabłka, a następnie ułożyliśmy spiralę z gałązek jodłowych. W naszej sali  nastąpił mrok, lecz stopniowo światła przybywało.... Nasze świeczniki zapaliliśmy    od dużej świecy, umieszczonej na środku sali.  Wędrówka dzieci wraz ze swoimi świeczkami pomiędzy pachnącymi gałązkami wprowadziła wszystkich w nastrój cichego i skupionego oczekiwania na Boże Narodzenie, przy okazji złożyliśmy przedświąteczne obietnice i postanowienia.

„W przedszkolu zabawa, Andrzejek to czas, niech magia i wróżba królują wśród nas”. Tymi  słowami rozpoczęliśmy wspaniałą zabawę.

Każde dziecko wrzuciło do magicznej studni pieniążek, aby tym samym zapewnić sobie dobrą zabawę i pomyślne wróżby. Na wstępie dzieci wysłuchały wiersza J. Kryńskiej „Andrzejki” oraz przysłów związanych z tym świętem. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby. Lanie wosku przez dziurkę od klucza dostarczyło dzieciom wiele emocji, a cienie woskowych figurek pobudziły fantazję i wyobraźnię. Na koniec naszą salę odwiedziła wróżka z magiczną kulą. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości.