W dniach od 20 do 24 kwietnia w naszej szkole odbywał się Festiwal Nauki, przygotowany przez p. Izabelę Nowak - Mączko i p. Izabelę Janda. W tym roku hasło festiwalu brzmiało "Papier i spółka". Uczniowie w czasie tego tygodnia zgłębiali tajniki produkcji papieru, drukowania oraz poznali historię wynalazków związanych z piśmiennictwem.

Festiwal przebiegał następująco:

- Dzień 1: "Warsztaty papiernicze" prowadzone przez firmę "Kalander" - przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom, jaką rolę wciąż odgrywa papier - uczniowie czerpali papier, barwili go metodą japońską, pisali gęsim piórem a na koniec odciskali pieczęć lakową;

 

- Dzień 2: Wycieczka uczniów klasy II do drukarni "Matura" w Piekarach Śląskich  - przybliżenie pracy współczesnej drukarni, co możliwe było dzięki uprzejmości p. Marzeny Matura;

 

- Dzień 3: "Warsztaty drukarskie" prowadzone przez firmę "Kalander" - przekazanie uczniom wiedzy na temat historii druku oraz drukowania w czasach Gutenberga - uczniowie samodzielnie składali tekst przy użyciu czcionek a następnie drukowali certyfikat udziału w warsztatach przy wykorzystaniu prasy drukarskiej;

 

- Dzień 4: Wycieczka uczniów z klasy V, VI i IV do "Muzeum Prasy Śląskiej" w Pszczynie - dzięki uprzejmości prof. dr hab. Dariusza Rotta uczniowie wzięli udział w warsztatach tłoczenia na ręcznie czerpanym papierze na XIX - wiecznej prasie ręcznej, wysłuchali wykładu kustosza oraz zwiedzili budynek muzeum. W programie wycieczki były również warsztaty w "Pokazowej zagrodzie żubrów".

 

- Dzień 5:  Apel podsumowujący Festiwal Nauki - uczniowie dokonali prezentacji wylosowanych przez siebie wynalazków związanych z piśmiennictwem (klasy II - V), przybliżyli postać Jana Długosza (klasa VI) w związku z faktem, że rok 2015 jest Rokiem Długoszowskim oraz przygotowali "Albumy klas", które razem utworzyły "Pamiątkowy Album Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2"!