Dzisiaj wielka jest rocznica

Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.

                       L. Wiszniewski

 
W kalendarzu uroczystości szkolnych nie może zabraknąć akademii z okazji Święta Niepodległości. To ważny dzień dla każdego Polaka. 11 listopada- to data symbol: symbol wolności, odwagi, poświęcenia, waleczności, radości. Nierozerwalnie z walką o niepodległość łączy się polska pieśń patriotyczna tamtego okresu. Jest ona swoistym zapisem losu naszego narodu, szczególnym świadectwem historii Polski. 

 

Pieśń żołnierska, pieśń legionowa, czy inne pieśni o tematyce patriotycznej  wzmacniały miłość do Ojczyzny, dodawały sił żołnierzom walczącym o jej wolność, stanowiły o naszej godności i poczuciu wspólnoty narodowej, były i są  podstawową formą wyrażania uczuć patriotycznych.
10 listopada w naszej szkole miał miejsce Koncert Pieśni Patriotycznej, do udziału w którym zaproszeni byli przedstawiciele klas I-III i IV- VII. Podczas koncertu zostały przywołane najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także zaprezentowane popularne pieśni patriotyczne. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie treść takich pieśni, jak: „Rota”; „Pierwsza Brygada”; „Szara Piechota”; „Przybyli ułani”; „Na nowej górze”; „Niepodległość”. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie, a marszowe i melodyjne tony łatwo wpadały w ucho publiczności.

Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość.