Dzisiaj wielka jest rocznica

Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.

                                         Ludwik Wiszniewski

10 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Program z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani Aurelii Tomaszewskiej. Szczególnego nastroju dodały pieśni patriotyczne w ciekawej aranżacji w wykonaniu zespołu „Jagódki” oraz szkolnego chóru. Nad stroną muzyczną czuwały panie Jolanta Lubojańska - Kopydłowska i Ludmiła Klytta.

Uczniowie w zabawnej i przystępnej formie przedstawili historię Polski, jej los pod zaborami, trudną drogę do odzyskania niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach świata. Zarówno w treści przedstawienia  jak i pieśni, przywoływana była symbolika niewoli,  powtarzane były słowa wolność i niepodległość.

Wierzymy, że udało nam się trafić do wrażliwości uczniów, którzy powtórzą za nami słowa utworu Niepodległość:

„Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.”

11 listopada delegacja uczniów klasy IV – Wanessa Bury, Nikola Wojaczek, Marcel Szwarc wraz z opiekunami panią Sabiną Gendziwełną i panią Iwoną Burzyk oraz panią Dyrektor Teresą Oleszko brała udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości naszego miasta. Wraz z delegacjami najważniejszych instytucji Piekar Śląskich złożyli kwiaty pod pomnikami walczących o wolność naszej ojczyzny. Następnie o godzinie 16.00 uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w Bazylice.