W słoneczny kwietniowy poranek wybraliśmy się całą klasą pod opieką naszej pani polonistki Beaty Krawczyk oraz pani bibliotekarki Heleny Przybylskiej na spacer po Katowicach. Wyjazd ten był jednym z elementów realizowanego przez nas w tym roku szkolnym PROJEKTU BIBLIOTECZNEGO. Celem naszej wycieczki edukacyjnej  było CENTRUM EDUKACJI NAUKOWEJ i BIBLIOTEKA AKADEMICKA oraz MUZEUM ŚLĄSKIE.

Po drodze podziwialiśmy jak nowoczesne stały się Katowice w ostatnich latach. Zrobiliśmy wiele fajnych zdjęć – oczywiście również przy słynnych „SKRZYDŁACH” .

Dzięki temu, że mieliśmy zaplanowaną LEKCJĘ BIBLIOTECZNĄ w CINiBA  oraz WARSZTATY MUZEALNE w Muzeum Śląskim, odwiedziliśmy w tych dwóch obiektach miejsca, do których nie docierają „zwykli” użytkownicy i zwiedzający. Każdy z nas mógł się poczuć  trochę jak prawdziwy VIP ;-)

CINiBA  oszołomiła nas swoim ogromem  i nowoczesnością. Zadziwiły nas elektroniczne przeglądarki książek, książkomaty, „elektroniczni bibliotekarze” - urządzenia przy pomocy których można samodzielnie wypożyczyć  książki, a także urządzenie „myjące” książki!  W bibliotece jest wiele niezwykłych przestrzeni zaaranżowanych tak, aby każdy mógł zgłębiać książkową wiedzę w najdogodniejszy dla siebie sposób, czyli na przykład... na leżąco - na miękkiej kanapie. Albo przy wspólnym stole z przyjaciółmi lub w „kapsułach ciszy” stworzonych dla tych, którzy do nauki i czytania potrzebują absolutnego spokoju. Zauważyliśmy również, że biblioteka jest doskonale przystosowana dla osób z różnymi niepełno sprawnościami. Zobaczyliśmy specjalną klawiaturę dla osób niedowidzących oraz niewidzących. Dowiedzieliśmy się też czegoś o SOBIE... Podobno tak kulturalnej grupy jeszcze w bibliotece nie było! Nasze Panie były z nas dumne!!!

W Muzeum Śląskim uczestniczyliśmy w warsztatach muzealnych. Zobaczyliśmy wystawy stałe oraz czasowe i  niezwykłe instalacje przestrzenne. Muzeum jest ogromne i bardzo oryginalne pod względem architektonicznym.

Po wyjściu z muzeum obejrzeliśmy z zewnątrz bryłę NOSPR – u oraz Centrum Kongresowe. Byliśmy zaskoczeni, że tak blisko naszej szkoły jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia! Jesteśmy dumni, że Katowice – centrum naszej  Małej Ojczyzny - są takie piękne i nowoczesne!

Jeżeli chcecie zobaczyć, gdzie byliśmy i co widzieliśmy -  zapraszamy do naszej GALERII :-)