4 października tradycyjnym apelem - na wzór tych, które kiedyś odbywały się w Słonecznej Republice Stanisława Hadyny - rozpoczęło się spotkanie delegacji szkół im. Stanisława Hadyny, Jerzego Wójcika oraz Powstańców Śląskich. Przez cały dzień uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach artystycznych, zwiedzali siedzibę Zespołu, a w finale spotkali się na wspólnej prezentacji scenicznej.

W corocznym spotkaniu udział wzięły: SP nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie, SP im. Stanisława Hadyny we Frydku, SP i Przedszkole im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich oraz SP im. Powstańców Śląskich w Warszawie. Podczas uroczystego apelu inaugurującego zlot, uczestników powitał Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak oraz Piotr Hankus ze Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Delegacje szkół wystawiły poczty sztandarowe, zaśpiewały „Hymn szkół hadynowskich” i złożyły kwiaty przy pamiątkowej tablicy poświęconej Stanisławowi Hadynie.

W ciągu całego dnia uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali siedzibę Zespołu oraz uczestniczyli w warsztatach tanecznych i wokalnych, które poprowadzili pedagodzy Zespołu  „Śląsk”. W Izbie Tradycji Zespołu mogli także wziąć udział w warsztatach etnograficznych oraz obejrzeć zespołowe pamiątki m.in. z podróży po świecie, zapoznać się z historią i współczesną działalnością Zespołu „Śląsk”. Na zakończenie, w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej, każda ze szkół zaprezentowała przygotowaną przez siebie piosenkę lub taniec - przykład twórczości Stanisława Hadyny.

Zlot szkół hadynowskich to piękna tradycja, łącząca młodych miłośników kultury ludowej w pielęgnowaniu pamięci o założycielu Zespołu i jego współtwórcach. W tegorocznym zlocie udział wzięło ok. 60 uczniów z pięciu szkół zaprzyjaźnionych z Zespołem „Śląsk”. Spotkanie koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.