9 listopada 2016 roku rozpoczęliśmy w szkole realizację projektu edukacji patriotycznej „ Znam swoje miasto, znam swój kraj”. Za projekt odpowiedzialni byli nauczyciele: Iwona Burzyk, Barbara Liwowska, Jolanta Lubojańska- Kopydłowska, Izabela Mączko, Izabela Janda. Projekt rozpoczął apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po apelu uczniowie zostali zapoznani z pierwszą częścią projektu i zadaniami, które ich czekają. Jednym z zadań było wykonanie plakatu dotyczącego wylosowanej przez klasę dzielnicy Piekar Śląskich. Poza tym uczniowie mieli przygotować się do trzech konkursów:

-„Znam swoje miasto”- konkurs wiedzy o Piekarach Śląskich dla klas IV- VI;

- „Śląskie śpiewanie”- konkurs piosenki;

- „ Śląskie godanie” – konkurs recytatorski.

 Prezentacja dzielnic Piekar Śląskich

Realizację projektu rozpoczęliśmy 28 listopada 2016 roku. Na spotkaniu uczniowie rozmawiali na temat pojęcia patriotyzmu i jego przejawach we współczesnym świecie. Każda klasa zaprezentowała swoją dzielnicę. Uczniowie mówili o historii dzielnicy, ciekawych miejscach, roślinach i zwierzętach tam występujących. Na zakończenie można było zobaczyć prezentacje multimedialne przygotowane przez szóstoklasistów. Była to mała powtórka przed konkursem wiedzy, który czekał klasy starsze następnego dnia.

 

 

Konkurs wiedzy „Znam swoje miasto”

29 listopada klasy III- VI spotkały się na konkursie wiedzy o Piekarach Śląskich. Klasę IV reprezentowali Wiktoria Lasok i Nikodem Wójcik, klasę V Oliwia Holeczek i Jakub Miler, a klasę VI  Paulina Rembacz i Jakub Woźniok. Uczniowie musieli wykazać się znajomością mapy, wiedzą na temat ważnych miejsc znajdujących się w Piekarach Śląskich, rozpoznać budynki, a także rośliny i zwierzęta, które można spotkać w naszym mieście. Uczniowie musieli znać też nazwiska zasłużonych postaci dla naszego miasta. Konkurs ciekawie przygotowany podobał się zarówno uczestnikom jak i osobom dopingującym swoim przedstawicielom. Zwycięzcami turnieju zostali Jakub i Paulina. Drużyny klasy IV i V były na drugim miejscu.

 

Konkurs „Śląskie śpiewanie”, „Śląskie godanie”

30 listopada przyszedł czas na kultywowanie śląskich tradycji, czyli godanie i śpiywanie w gwarze śląskiej. Uczestników było wielu! Bardzo się z tego cieszymy, że nasza gwara nie zanika i dzieci starają się jej używać na co dzień. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom wszystkich występów był wysoki. Konkurs poprowadziła, oczywiście w gwarze śląskiej, p. Jolanta Lubojańska-Kopydłowska.

Zwycięzcami konkursów zostali:

„Śląskie śpiewanie”

I miejsce duet Laura Łokas i Lena Grzemba  oraz solistka Justyna Lasok

II miejsce duet Emilia Janda i Nikola Wojaczek

III miejsce duet Oliwia Wieczorek i Nadia Malorny

 

„Śląskie godanie”

I miejsce Zuzanna Mikołajczyk

II miejsce Karolina Augustyniok

III miejsce Kacper Płaczek i Wiktor Skórka

 

Nagrodę publiczności otrzymała Zofia Bończyk

Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i umiejętności śpiywania

i godania w gwarze śląskiej!!!

 

Przez cały czas trwania konkursu uczniowie dopingowali machając do uczestników flagami. Uczniowie klas I- III flagami Piekar Śląskich, uczniowie klas IV- VI flagami Górnego Śląska.