5 października w ramach projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Marchewki. Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.

Tego dnia wszystkie pociechy ubrane były na na kolor pomarańczowy oraz miały marchewkowe przebrania i rekwizyty. W Dniu Marchewki staraliśmy się kształtować zdrowe nawyki u dzieci przez zabawę oraz ciekawe zajęcia, jak również przypomniały o ważnych wartościach odżywczych, które mają warzywa. Po burzy mózgów, quizie na temat warzyw oraz odśpiewaniu piosenki o turkoczącym wozie z warzywami przystąpiliśmy do robienia 100% soku z marchwi. Każde dziecko mogło pochrupać sobie surową marchewkę pokrojoną w słupki oraz zdegustować ciasto marchewkowe. W tym dniu do naszych brzuszków trafiło mnóstwo witamin.
 
Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc dzieciom w przygotowaniu marchewkowych przebrań. Dziękujemy mamie Kingi P. za upieczenie marchewkowej babki oraz dostarczenie dużej ilości marchewki z której zrobiliśmy sok marchewkowy.
 

„Marchewka” Brzechwa Jan

Dawno temu, choć nikt o tym nie wie,
Marchewka rosła na drzewie,
A że tak wysoko rosła -
Była okropnie wyniosła.

O kapuście mówiła "kapucha",
Z brukwi się wyśmiewała, że jest tłusto brzucha,
A jak się wyrażała o rzepie,
Nawet nie wspominać lepiej.

Pomidor nazywała czerwoną naroślą,
Sałatę - jarzyną oślą,
Ziemniak - ślepiem wyłupiastym,
A koper, po prostu, chwastem.

"Ja - mówiła marchewka - ja to jestem taka,
Że jeśli tylko zechcę, zakasuję ptaka,
Rosnę w górze, na drzewie, lecz jak będzie trzeba,
Pofrunę nawet do nieba!

Ja jestem nadzwyczajna, w smaku niebywała,
Jam owoc nad owoce, ze mną nie przelewki!"
Tak mówiła marchewka - głupia samochwała.
Dlatego właśnie dzieci nie lubią marchewki.

Witaminy hop! do brzuszka.
W tym tygodniu do naszego brzuszka trafiło mnóstwo witamin. Rozmawiając o zimowych zapasach przechowywanych w spiżarni degustowaliśmy kompot śliwkowy, sok malinowy i dżem truskawkowy. Następnego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione owoce, które policzyliśmy i nazwaliśmy, a następnie umyte i pokrojone owoce zjedliśmy ze smakiem.
 
 
13.10 zaczęliśmy cykl spotkań z Panią z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach - Filia nr 7. Spotkania mają na celu rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania literaturą, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, rozwijanie wyobraźni, zdobywanie wiedzy, wzbogacenie słownictwa. Dzieci zdobyły również wiedzę co to jest biblioteka i na jakiej zasadzie działa oraz jak należy dbać o książki.