W grupie Biedronek w konkursie na najpiękniej udekorowana dynie wzięli udział Kinga P. oraz Kamil. Kingusia zrobiła "słodką dynie" przystojoną lizaczkami i piankami, Kamilek wyciął w dyni piękną minkę z oczkami, a do wydrążonej dyni włożył świeczuszkę, która zapalona pięknie migotała przez wycięte otworki. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrodę. Gratulujemy!

Pogoda w listopadzie nas rozpieszcza, mamy prawdziwa polska jesień. Korzystając z tej okazji Biedronki wybrały się na jesienny spacer po okolicy przedszkola. Wracając Biedroneczki weszły również na plac zabaw, gdzie dały upust swojej energii.

W listopadzie wraz z Panią Bibliotekarką mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach dnia postaci z bajek. Mieliśmy szansę wykazać się znajomością bajek. Odgadywaliśmy postacie o których opowiadała Pani bibliotekarka. Braliśmy udział w zabawach ruchowych. A na zakończenie każdy z nas dostał kolorowankę z ulubioną postacią z bajki i grupowo układaliśmy puzzle. Dziękujemy Pani Bibliotekarce za bajkowe zajęcia!!

Na listopadowych zajęciach mieliśmy możliwość trochę poeksperymentować. Z doświadczeń jakie obserwowaliśmy dowiedzieliśmy się jak tworzy się deszcz oraz zapoznaliśmy się z obiegiem wody w przyrodzie. Malowaliśmy nową metodą pracę plastyczną "mokre w mokrym" z dodatkiem cukru. Efekt był błyszczący.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - 21 listopada zagościły do nas uczennice klasy VI należące do Szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomocna dłoń". W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" mieliśmy możliwość wysłuchać piękne bajki czytane przez naszych gości. Dziękujemy!

Pluszowe misie towarzyszą dzieciom w trudnych chwilach już od ponad stulecia. W 2002 roku dzień 25 listopada został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia. To sympatyczne święto obchodziliśmy również w naszej grupie. Skąd wzięły się misie – przytulanki? Istnieją dwie wersje historii pluszowego misia. Pierwsza sięga aż do 1880 roku, kiedy to Margarete Steiff, Niemka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła pluszaki w kształcie różnych zwierzątek. Jej siostrzeniec Richard Steiff, dostrzegł ich potencjał, ulepszył ich konstrukcję i rozpoczął produkcję takich zabawek w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz. Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy. Wersja amerykańska mówi, że w 1902 roku ówczesny prezydent USA, Theodore „Teddy” Roosevelt, będąc na polowaniu, nie pozwolił zabić młodego niedźwiadka. Świadek tego wydarzenia, Clifford Berryman uwiecznił tę historię na rysunku, który opublikowała jedna z waszyngtońskich gazet. Zainspirowany rysunkiem właściciel sklepu z zabawkami, Morris Michton, wykonał kilka zabawek przedstawiających misia.
Szybko pluszowe misie stały się prawdziwym hitem, a na cześć prezydenta Roosevelta (i za jego pozwoleniem) w języku angielskim nazywa się je "teddy bear”. Nieważne, czy pomysł na sympatyczne niedźwiadki pochodzi z Niemiec czy USA, istotne jest to, że misie są popularne na całym świecie, a od 9 lat mają swoje święto.

W tym roku Dzień Pluszowego Misia był obchodzony także w naszym przedszkolu. Dla dzieci było to wielkie wydarzenie, ponieważ w tym wyjątkowym dniu każdy przedszkolak przyszedł w towarzystwie swojego ulubionego misia. Małe czy duże, nowe czy nieco zmęczone przytulaniem, wszystkie pluszaki były w centrum zainteresowania. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, słuchały opowieści o innych misiach, rysowały je wyklejały, rozmawiały o słynnych niedźwiadkach znanych z bajek, a przede wszystkim tuliły swoje maskotki. Po dniu pełnym wrażeń misie i ich właściciele wrócili do swoich domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.Każdy z nas został obdarowany medalem przyjaciela pluszowego misia.

Urząd Miasta Piekary Śląskie przygotował dla dzieci program na temat dbania o środowisko, a dokładniej o segregacji śmieci. Dzieci otrzymały materiały potrzebne do przeprowadzenia tematu - opowiadanie oraz książkę z zadaniami dydaktycznymi. Głównym bohaterem był Krecik Ekowojownik. Przez jeden tydzień listopada dzieci poznawały i utrwalały wiadomości na temat segregacji śmieci. Pomogła nam w tym również gra planszowa przygotowana przez UM Piekary.

 
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jest to świetny pomysł na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się 30 listopada. Do każdej sali zawitała wróżka, która przyleciała na magicznej miotle ze swoja czarodziejska kula. Przepowiadała dzieciom przyszłość, kim zostaną w przyszłości, na co muszą uważać w życiu oraz pozwoliła jednej osobie by spełniło się jej życzenie, darując jej w cukierku magiczna monetę. Pieniążek udało się wylosować Arturowi S. Jego życzenie na pewno się spełni! Wróżka obiecała, że zawita do nas za rok.