Uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii w klasach 5-8 zgłębili wiedzę na temat beatyfikowanej rodziny Ulmów. Obejrzeli prezentację zatytułowaną „Ulmowie męczennicy ratujący Żydów – Przystanek Historia, IPN” oraz film pt”„Samarytanie z Markowej”. Historia rodziny Ulmów jest jednym z niezlicznych przykładów szczególnej odwagi ludzkiej i solidarności, która została pokazana w najtrudniejszych chwilach największego zagrożenia.

Był to czas II wojny światowej i związanego z tym okresem Holocaustu oraz martyrologii narodu żydowskego i polskiego. Wielu Polaków z narażeniem własnego życia i swych bliskich udzielała pomocy oraz schronienia ludności żydowskiej. Taką pomoc ofiarowała rodzina Ulmów z Markowej. Za swoją postawę i poświęcenie zostali oni zabici. Po obejrzeniu prezentacji i filmu młodzież zrozumiała zasadność beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej i jak ważne jest bycie człowiekiem w nieludzkich czasach.