1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji w naszej sali znalazły się kolorowe balony i wiele słodkości, które ucieszyły nasze brzuszki :) W dniu naszego święta nie obyło się oczywiście bez upominków w postaci baniek mydlanych. Zanim jednak rozpoczęliśmy świętowanie wspólnie stworzyliśmy drzewo przyjaźni. Symbolizuje ono zawarte w naszej grupie przyjaźnie oraz akceptowanie siebie nawzajem. Pamiętamy o tym, by dbać o relacje w grupie rówieśniczej, zgodnie się bawić i wspólnie cieszyć się z pobytu w przedszkolu. Każdy z nas miał okazję odbić na kolorowym papierze swoją dłoń i przykleić ją na gałązce. Dzięki temu na naszym drzewie znalazły się zielone listki.
 
Gdy dbasz o powietrze, zmieniasz swoje życie na lepsze!
Na zajęciach grupa Słoneczek poznała podstawowe właściwości powietrza, które nas otacza. Maluchy wskazywały, jakie przedmioty codziennego użytku wykorzystują powietrze. Wspólnie zwróciliśmy uwagę na prawidłowe oddychanie i właściwą pracę płuc. Pracę plastyczną, z wykorzystaniem farb stworzyliśmy wyjątkowo nie za pomocą pędzla malarskiego. Narzędziem dającym wiele radości stał się balon - przedmiot, który wypełniany jest oczywiście powietrzem. Pomalowaliśmy balony, mieszając różne kolory farb i nakładając je nadmuchanym balonikiem.
 
 
Z okazji Dnia Matki grupa Słoneczek przygotowała wspólnie z panią z biblioteki papierowe kwiatki. Z pomocą pań maluchy odrysowały swoje dłonie na białych kartkach, które zostały wycięte i pokolorowane. Kolorowe dłonie zwinięte w rulonik i przyklejone taśmą do rurki zamieniły się w piękne kwiatki dla ukochanych mam!
 
 
Wszyscy kochamy nasze rodziny, więc jesteśmy dziećmi szczęśliwymi!
Omawiając tematykę związaną z rodziną poznaliśmy uczucia, którymi obdarzamy naszych bliskich. Zwróciliśmy uwagę na relacje panujące wśród naszych bliskich, a także za co kochamy rodziców i rodzeństwo. Każdy z nas miał okazję stworzyć swoje drzewo rodzinne zawierające nasze zdjęcia.
 
Słoneczka przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy! 
Poznaliśmy symbole wielkanocne, m.in. jajko, baranka, palmę wielkanocna, mazurek i babkę. Wiemy, z czego składa się jajko i w jakiej postaci występuje. Szablon jajka ozdobiliśmy kolorową plasteliną. Jak wszystkie dzieci, bardzo lubimy czekoladę! Idąc tropem wielkanocnych przysmaków wcieliliśmy się w role małych cukierników. Przygotowaliśmy wspólnie przedszkolny mazurek z półproduktów bez pieczenia, z pysznym kremem czekoladowym, dżemem truskawkowym i kolorową posypką. Poczęstowaliśmy mazurkiem nasze kochane panie z przedszkola i przystąpiliśmy do degustacji smakołyku.​​
 
 
W przedświątecznych przygotowaniach grupie Słoneczek pomogła klasa II b. Zanim jednak wszyscy przystąpili do działania, dziewczynki z klasy drugiej przygotowały dla maluszków pokaz taneczny. Słoneczkom tak bardzo spodobał się taniec z pomponami, że postanowiły również nauczyć się kilku kroków od starszych koleżanek. To była świetna zabawa!
Święta Wielkiej Nocy symbolizuje przede wszystkim jajko. Zatem ozdabialiśmy wydmuszki kolorową kaszą. Starsze dzieci świetnie współpracowały z maluchami, tworząc wspólnie piękne pisanki. W podziękowaniu za pomoc przy ozdabianiu wydmuszek, maluszki obdarowały klasę II kolorowymi zajączkami.
 
W marcu jak w garncu! To przysłowie odzwierciedla pogodę za oknem. Słoneczka postanowiły pożegnać zimę i lód. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że lód pod wpływem ciepła topnieje. Poznaliśmy jego strukturę, temperaturę, a także w jakich warunkach lód lubi przebywać. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, jakie dźwięki wydaje lód, kiedy przebywa w temperaturze, jaka panuje w naszej sali.​​​​​​
 
 
8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy przygotowali piękne kwiaty dla dziewcząt i hucznie odśpiewali ,,Sto Lat". Świętowanie umilił nam pyszny poczęstunek przygotowany przez mamę Dawidka i Mai. 
 
 
Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna wymaga przygotowania. Słoneczka wcieliły się w role małych ogrodników i postanowiły zadbać o nasz kącik przyrodniczy! Każdy z nas wie, jak pielęgnować rośliny, jakie kwiaty zakwitają wiosną oraz jakich narzędzi potrzebujemy do pracy w ogrodzie! Zasadziliśmy wspólną cebule i zasialiśmy rzeżuchę, którą każdego dnia podlewamy i obserwujemy jej wzrost.
 
 
Słoneczka obchodziły Międzynarodowy Dzień Słońca. Nazwa naszej grupy zobowiązuje, więc postanowiliśmy wesprzeć marcowe słońce i wnieść odrobinę ciepła do naszej sali. Nasz ubiór wyróżniał kolor żółty, a na czołach znalazły się słoneczne opaski. Zwróciliśmy również uwagę na to, jakie słońce ma właściwości i dlaczego jest nam potrzebne. Bawiliśmy się przy piosence "Słoneczko" i częstowaliśmy się słodkościami.
 
 
Wodę piję, zdrowo żyję! To hasło towarzyszyło grupie Słoneczek na zajęciach. Kolor niebieski występujący w naszych strojach symbolizował każdą cenną kroplę wody. Nasze maluchy doskonale wiedzą, jak należy oszczędzać wodę. Omówiliśmy wspólnie, jak ważny jest obieg wody w przyrodzie oraz jak należy świadomie wykorzystywać zasoby wodne. Zajęcia wymagały od Słoneczek pełnego skupienia podczas przeprowadzanych doświadczeń z wodą. Stworzyliśmy wspólnie sylwetkę człowieka zbudowanego z wody, aby zapamiętać, że jest ona niezbędna do życia.
 
Bałwankowy raj Małgorzata Karolewska

Z gałązki dębu bielutki puch leci,
a w rączki go łapią, bawiące się dzieci.
Wietrze, wietrzyku wesolutko graj,
baju, baju, baj - baju, baju, baj.

Ulepiły dzieci wielkiego bałwana,
ciężko pracowały od samego rana.
Nos ma z marchewki, oczy z cebuli
i do brzozowej miotły się tuli.

Patrzy przed siebie, hen daleko w dal,
a na wietrze faluje jego barwny szal.
Śmieją się dzieci, niezła to gratka,
bałwan paraduje w kapeluszu dziadka.

Baju, baju, baj - baju, baju, baj,
rzeczka skuta mrozem, ośnieżony gaj.
Takie miejsce dla bałwanka, to prawdziwy raj,
baju, baju, baj, baju, baju, baj, bałwankowy raj.
 
 
W tym dniu wszyscy świetnie bawili się podczas znanej zabawy muzycznej pt. "Mam chusteczkę haftowaną", która była zaproszeniem dzieci do pracy plastycznej wykonanej z kolorowych skrawków materiału oraz różnych ozdób krawieckich. Oto nasze efekty :)
 
 
Walentynki  to okazja do okazywania sobie uczuć. Walentynki to dzień, w którym obdarowujemy się prezencikiem, kartką czy liścikiem. Ten dzień skłania nas do okazania ukochanej osobie jak bardzo nam na niej zależy, jak bardzo ją kochamy czy lubimy. W naszym Przedszkolu bawiliśmy się walentynkowo - koszulki dzieci przystrojone były serduszkami. Właściwie to serca towarzyszyły nam przez cały dzień. Były konkursy, zagadki, zabawa przy muzyce. Najważniejsze, że nie zabrakło uśmiechu, bo przecież o to  najbardziej nam chodziło. Wszystkim ten dzień bardzo się podobał - szkoda, że tylko raz w roku... 
 
 
Kto najszybszy? Kto najważniejszy?  M. Berowska
 
W pokoju na półce między zabawkami 
Rozpycha się wielki samolot skrzydłami.
- Ja jestem najszybszy, ja latam po niebie!
Dlatego najwięcej miejsca chcę dla siebie!
Odezwał się z kąta mały samochodzik :
- O co jest ta sprzeczka ? Czy ci o to chodzi,
że latasz w powietrzu? My jeździmy drogą,
tam gdzie samoloty dolecieć nie mogą!
- Ja także dość szybko mknę z pasażerami- 
powiedział autobus i mrugnął światłami,
a statek zatrąbił:- Co mi tam przestworza,
gdy ja oceany przemierzam i morza!
Pociąg użył gwizdka :- No cóż, jestem stary,
jeżdżę wolno, ale mam najwięcej pary.
Moich 5 wagonów rzędem grzecznie stoi.
Weźcie dobry przykład z tych wagonów moich.
 
Cały tydzień poświęciliśmy na poznawanie różnych środków transportu. Bawiliśmy się wcielając w pojazdy.  Najciekawsza jednak dla dzieci okazała się Rakieta. Wykonaliśmy ogromną pracę plastyczną. Dzieci były zachwycone efektem.
 

Witamy Nowy Rok!
Styczeń, to miesiąc, w którym bardzo dużo się dzieje. Witamy Nowy Rok, przygotowujemy się do Dnia Babci i Dziadka - z niecierpliwością oczekujemy naszych zacnych gości!

Spotkanie z muzyką

11 stycznia odwiedziła naszą grupę absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, pani Inez Krawczyk. Najmłodsi mieli możliwość poznania pięknego instrumentu – skrzypiec, jego brzmienia, miejsca przechowywania, zostali ponadto zaznajomieni z jego budową. Wspólnie muzykowaliśmy, śpiewaliśmy kolędy do skrzypcowego akompaniamentu. Pani Inez przygotowała również konkurs muzyczny dla przedszkolaków „Jaka to melodia?”. Zaangażowanie było duże. Muzyka grana na żywo zawsze wywiera szczególne wrażenie. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w przedszkolu profesjonalnego muzyka a przy tym przesympatycznego gościa. Bardzo dziękujemy Pani Inez za zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom!

„KRAINA ŚNIEGU I  LODU” U MALUSZKÓW - zabawy sensoryczne, połączone z doświadczeniami.

Dzieci uwielbiają eksperymentować, tworzyć i …..brudzić się. Plastyka sensoryczna stymuluje wszystkie zmysły dziecka, podczas zabaw najmłodsi rozwijają swoją wyobraźnię, wzmacniają wiarę we własne możliwości, usprawniają małą motorykę. Cały warsztat pracy oparty jest na ekologicznych materiałach plastycznych, które przygotowujemy z łatwo dostępnych artykułów spożywczych – dzięki czemu mamy pewność, że nasze materiały są w pełni bezpieczne dla dzieci. W tego rodzaju działaniach nie chodzi o efekt końcowy, a o fajną, dobrą, trochę brudną, zabawę… ileż przyjemności było w robieniu „śniegu” oraz kolorowych kul lodowych…..

„ACH CO ZA DZIEŃ – CUDOWNY DZIEŃ,
BABCIU I DZIADKU JA KOCHAM CIĘ…”

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. W podzięce za ich wielkie serce zaproszeni goście mogli podziwiać umiejętności artystyczne swych wnuków. Mali artyści z wielkim wdziękiem oraz zaangażowaniem zaprezentowali się przed szerokim gronem publiczności. W ten sposób podziękowali kochanym dziadkom  za trud włożony w ich wychowanie. Było pięknie, wzruszająco i bardzo rodzinnie. Dziękujemy Radzie Rodziców oraz innym rodzicom za: upieczenie ciast, pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości: rodzicom Zosi, mamusi: Olka, Lilianki, Mai, Dawidka, Olivii, Milenki K., Szymona F., Szymona W., Krzysia.

Czekamy na Mikołaja – przygotowania trwają! Ubieramy choinkę, wykonujemy prace plastyczne, wszyscy wiemy, że święta już tuż, tuż…..

6 grudnia odwiedził nasze przedszkole św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę i otrzymały piękne prezenty, obiecały, że będą grzeczne i z ogromną radością zaprosiły Mikołaja za rok…. Dziękujemy Radzie Rodziców, za włączenie się w przygotowanie uroczystości oraz mamusi Mai i Dawidka za przepyszne mufinki dla naszych milusińskich.

15 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Najmłodsi z wielką uwagą wysłuchali świątecznej bajeczki czytanej przez panią bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej, chętnie odpowiadali na zadawane pytania dotyczące treści książki. Na zakończenie zajęcia każdy przedszkolak otrzymał mikołajkowego lizaka – dziękujemy!

Okres przedświąteczny to czas intensywnych przygotowań do świąt. Wiele miejsca poświęciliśmy na zapoznanie się z bożonarodzeniowymi tradycjami i obyczajami. Przedszkolaki wykonywały świąteczne prace plastyczne, dekoracje oraz prezenty dla rodziców.

W poniedziałek, 19 grudnia, spotkała nas wielka niespodzianka! Dzieci z klasy II b zaprosiły nas na świąteczne spotkanie. Przy dźwiękach muzyki świątecznej wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy -  najwięcej radości sprawił dzieciom taniec „Jingle Bells”. Wszyscy ozdabialiśmy pierniczki - z entuzjazmem i dużym zaangażowaniem podeszliśmy do powierzonego nam zadania, a efekty wspólnej pracy były przesłodkie. Dzieci wzajemnie obdarowały się własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Na koniec uczennice zatańczyły dla nas taniec do piosenki „Merry Christmas”. Spotkanie świąteczne było okazją do wzajemnego poznania się oraz twórczej współpracy w miłej świątecznej atmosferze. Już nie potrafimy doczekać się kolejnego spotkania.

Wigilijka przedszkolna

W naszym przedszkolu  tuż przed Świętami Bożego Narodzenia -  21 grudnia tradycyjnie już odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem dzieci ze wszystkich grup, które wspólnie uczestniczyły w Jasełkach przygotowanych przez grupę najstarszą. Uroczystość miała bardzo podniosły nastrój, dzieci i dorośli w zadumie wysłuchali opowieści o narodzeniu Pana Jezusa . Następnie po powrocie do swojej sali wszyscy podzielili się białym opłatkiem, złożyli sobie życzenia, a po wspólnym poczęstunku i kolędowaniu pod choinką czekały na dzieci prezenty. Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak wielkie zaangażowanie się w przygotowanie uroczystości.