Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tamtych wydarzeń, uczestnicząc w wystawie tematycznej, którą przygotowała p. Aurelia Tomaszewska, nauczyciel języka polskiego i historii.

 

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Jego tajne struktury wojskowe i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, lecz także stworzenie moralnej i niepodległościowej tradycji, która pozwoliła Polakom przetrwać czas dyktatury komunistycznej.

Żołnierzom i urzędnikom Polskiego Państwa Podziemnego nie dane było doczekać zwycięstwa. Bardzo wielu z nich zginęło w walce, zostało zamordowanych lub uwięzionych przez okupantów. Po wojnie tysiące padły ofiarą komunistycznych represji, a tysiące innych ratowały się, uciekając z kraju. Pozostawili nam swoje dziedzictwo i wartości, które towarzyszyły im w walce z okupantami i komunistycznym zniewoleniem.

Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tamtych wydarzeń, uczestnicząc w  wystawie tematycznej, którą przygotowała p. Aurelia Tomaszewska, nauczyciel języka polskiego i historii. Mieli okazję poznać sylwetki twórców Polskiego Państwa Podziemnego, dowiedzieć się, jakie były ich dalsze losy. Nadrzędnym jednak celem wystawy było uświadomienie młodemu pokoleniu, że są dziedzicami tradycji, że na nich spoczywa obowiązek  pielęgnowania wartości, o które walczyli nasi  przodkowie.

Do przygotowania  wystawy wykorzystano materiały dostępne na stronie Instytutu Pamięci Narodowej www.pamiec.pl. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej instytutu, znajdziecie tam dużo cennych informacji na temat Polskiego Państwa Podziemnego m.in. relacje świadków, artykuły, wypowiedzi historyków. Polecamy.